Směřuje už česká ekonomika k evoluci?
7. 9. 2023
14:00 - 20:00 hod.
Kongresové centrum České národní banky
7. září 2023 v prostorách kongresového centra České národní banky proběhla Výroční konference AFI, stěžejní událost na podporu investičního prostředí v České republice.
Konference nabídla pohledy na aktuální trendy a nejnovější témata ekonomického a investičního prostředí očima významných expertů. Součástí odborného bloku je i představení výsledků Průzkumu podnikatelského prostředí 2023 a slavnostní udílení Cen AFI.
Více k letošní konferenci naleznete na našem webu v sekci Události, k dispozici je i kompletní galerie fotografií.
Konsolidační balíček a jeho důsledky
Poptávka po pracovní síle a změny na trhu práce
Reinvestice v Česku
Stabilita a bezpečnost dodavatelských řetězců
Green Deal a uhlíková neutralita
Udržitelné financování (taxonomie, ESG apod.)
Vnímání rizik a jejich řešení
Trendy 23&24
13:15 - 14:00 Registrace |
14:00 - 14:10 Zahájení |
14:10 - 14:20 Úvodní slovo |
14:20 - 15:15 1. diskusní panel – Ekonomický výhled Česka. Investice. Dopady rozpočtových opatření. |
15:15 - 15:25 Představení výsledků průzkumu AFI |
15:25 - 15:55 Coffee break a networking |
15:55 - 16:50 2. diskusní panel – Moderní trendy u průmyslových investorů. |
16:50 - 17:20 Předání cen AFI |
17:20 - 18:15 3. diskusní panel – ESG jako tahoun i brzda české ekonomiky. Vývoj trhu práce. |
18:15 - 20:00 Recepce a networking |
Ministr průmyslu a obchodu ČR
Jozef Síkela strávil většinu své kariéry jako bankéř a postupně se mu podařilo stát se jedním z nejvýše postavených úředníků skupiny Erste Group. Krátce po svém jmenování ministrem předsedal čtyřem ministerským radám, Radě pro energetiku v rámci českého předsednictví a podařilo se mu nahradit ruské dodávky energie zajištěním alternativních zdrojů energie.
Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity
Hlavní ekonomka, Raiffeisenbank
hlavní ekonom, Česká spořitelna
Viceguvernérka České národní banky
Danuše Nerudová je ekonomka, profesorka a emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně (2018–2022). Byla zvolena jako historicky první žena ve vedení univerzity a zároveň nejmladší rektorka. Během jejího působení v čele instituce získala Mendelova univerzita jako první vysoká škola v České republice HR Award, ocenění za vytváření rovných příležitostí a transparentnost v oblasti řízení lidských zdrojů. Univerzita prošla pod jejím vedením významnou modernizací a změnami, které si pro své funkční období D. Nerudová vytyčila za cíl, a proto se v roce 2021 rozhodla neusilovat o funkci rektorky podruhé.
V rámci svého profesního působení se věnuje tématu daní, jejich harmonizaci s evropským právem, důchodům či rovným příležitostem žen a mužů. Získala řadu mezinárodních i politických zkušeností. Od roku 2018 předsedala Komisi pro spravedlivé důchody, která předložila návrh důchodové reformy se širokou odbornou i politickou shodou. Ačkoli Komise vznikla za předchozí vlády, návrh reformy převzala většina stran do svých volebních programů a nová vláda jej zahrnula do programového prohlášení. Během první vlny Covid-19 společně s dalšími odborníky založila občanskou expertní iniciativu KoroNERV-20, která dávala politikům konkrétní doporučení, jak efektivně bojovat s dopady pandemie.
Helena Horská v současné době působí na pozici hlavní ekonomky Raiffeisenbank a.s. a členky Dozorčí rady Raiffeisenbank a.s. Nyní působí také jako nezávislá členka poradního týmu premiéra ČR Petra Fialy a Národní ekonomické rady vlády. Byla jmenována i členkou poradního orgánu při MPSV zabývající de důchodovou reformou. Příležitostně přednáší na vysokých školách. Patří mezi uznávané odborníky na měnovou politiku. Je autorkou mnoha odborných publikací, včetně článků o cílování inflace, které publikovala během postgraduálního studia na Institutu světové ekonomiky v Kielu. Titul PhD obhájila na Vysoké škole ekonomické v Praze. Během studií získala několik ocenění včetně titulu „Mladý ekonom roku 2001“. Její prezentace a vystoupení jsou dynamické a poutavé. Její moto zní: štěstí přeje připraveným.
David Navrátil je hlavní ekonom České spořitelny. Vystudoval ekonomii na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Začínal jako analytik v České národní bance, po třech letech se přesunul na stejnou pozici do České spořitelny. V ní od roku 2008 působí jako hlavní ekonom a vede Ekonomické a strategické analýzy. Zabývá se makroekonomikou, investicemi, finančními trhy a prosperitou české společnosti.
Absolvovala Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Posléze pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu prognózování VŠE, v Ekonomickém ústavu ČSAV a Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. V roce 1990 ukončila doktorské studium na Katedře statistiky Národohospodářské fakulty VŠE. V letech 1994–2008 se podílela na makroekonomických analýzách a prognózách Týmu hlavního ekonoma Komerční banky. V roce 2008 se stala členkou bankovní rady ČNB. Po ukončení svého mandátu v roce 2014 nastoupila na pozici hlavní ekonomky České bankovní asociace. V roce 2017 byla jmenována Poslaneckou sněmovnou na návrh vlády do Národní rozpočtové rady jako její předsedkyně. Dlouhodobě publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku na témata makroekonomické rovnováhy, konvergenčního procesu tranzitivních ekonomik, hospodářské politiky, trhu práce a rozpočtové odpovědnosti. Členkou bankovní rady ČNB je od 1. července 2022 a od této doby také zastává funkci viceguvernérky ČNB.
Viceprezident pro výrobu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
ředitel Panattoni Development Czech republic & Slovakia
Ředitel Korporátního Segmentu T-Mobile CR
Koordinátor projektu SPP Líně, CzechInvest
Profesionální kariéru zahájil v Cushman & Wakefield, kde strávil celkem deset let. Od roku 2008 stojí v čele Panattoni jako Managing Director pro Českou republiku a Slovensko.
Panattoni je součástí Panattoni Development Company, která je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 48 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila celkem vice než 13,9 milionů m2 moderních průmyslových prostor.
Pavel Sovička má za sebou 23 let zkušeností v průmyslu v České republice, Slovensku a Maďarsku. Podílel se na transakcích, které reprezentují celkem vice než 1 500 000 m2 pronajatých a prodaných ploch. Mezi nejvýznamnější projekty pod jeho vedením patří např. Panattoni Park Prague Airport I a II, distribuční centrum společnosti Amazon v Dobrovízi (největší nájemní budova v ČR, 120 000 m2), Panattoni Park D5 / Stříbro a Panattoni Park Cheb, jehož nejvýznamnějším nájemcem je společnost Tchibo (druhá největší nájemní budova v ČR, 105 000 m2).
Studia absolvoval na ČVUT v Praze se specializací na dopravní inženýrství a městský urbanismus. Následně se v roli konzultanta podílel na přípravě několika významných tuzemských i zahraničních projektů. Zkušenosti ze soukromého sektoru se pak rozhodl uplatnit v pozici ředitele podnikatelské lokalizace a nemovitostí v CzechInvestu, kde pomáhal jak investorům přicházejícím do České republiky, tak municipalitám s jejich rozvojovými projekty. V současnosti vede projekt vybudování Strategického podnikatelského parku v Líních, kde by měla být umístěna výroba baterií do elektromobilů, tzv. gigafactory. V souvislosti s tímto projektem má zároveň na starosti tvorbu konceptu přípravy ploch pro strategické investice v ČR ze strany státu.
Ředitelka sekce zaměstnavatelská, Svaz průmyslu a dopravy
viceprezident, TRCZ
Šéfporadkyně ministra práce a sociálních věcí
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
V současné době zastává pozici Vicepresidenta pro administrativu ve společnosti TRCZ. Jde o výrobní společnost, patřící do skupiny Tokai Rika, která dále patří do širší skupiny společnosti Toyota.
Pracuje zde více než 1000 zaměstnanců v provozech vstřikování plastů, lisování, osazování plošných spojů a montáže. Výrobky slouží zejména k ovládání auta a proměňují vůli řidiče v činy automobilu.
TPS filosofie je zde všudypřítomná. Jak ve výrobě, tak v jiných oblastech. Filosofie, která člověka nutí se neustále zlepšovat a rozvíjet, mu imponovala natolik, že v této společnosti pracuje již 20 let.
Má rád procesní přístup, klidnou sílu, a taky rodinu a sport. Vystudoval VŠB-TU Ostrava a MBA na VŠEM v Praze. Začínal jako treasurer v jedné investiční společnosti. Pak díky AIESEC praxi v Japonsku našel práci v TRCZ, kde prošel od pozic v oblastech controllingu, financí, IT, nákup a HR k současné pozici Vicepresidenta. Prošel fázemi od založení společnosti na zelené louce po fázi expanze, boje s krizí, obnovení růstu, covid či chybějící čipy. Dnes se nachází ve fázi stabilizace a přípravy na budoucí výzvy.
Vystudoval Střední průmyslovou školu v Opavě, hned po studiu nastoupil do Vítkovických železáren, kde pracoval v technických profesích. Po listopadu 1989 se podílel na vzniku nových odborů. V odborových funkcích působí od února 1990. V roce 1993 byl zvolen místopředsedou OS KOVO a v roce 2005 se stal jeho předsedou. V dubnu 2014 stanul v čele největší odborové centrály ČMKOS.
Dlouhodobě aktivně působí v nejrůznějších pracovních týmech tripartity – RHSD. Je členem Řídícího výboru Evropské odborové konfederace. V roce 2019 byl zvolen do funkce viceprezidenta Evropské odborové konfederace (ETUC).
Rád fotografuje, lyžuje, poslouchá hudbu a s oblibou ke své práci využívá facebook a twiter.
Účelem udílení Cen AFI je vyzdvihnout a náležitě veřejně ocenit jednak významné osobnosti, které se zasadily o rozvoj českého investičního prostředí a hospodářství, především svou činností směřující k podpoře investic, a k vytváření prostředí příznivého pro investory a rozvoj investic v Česku, ale také i aktivity či projekty uskutečněné v České republice (např. investice do pokročilých technologií, osobnost zasluhující se o podporu podnikatelského prostředí atp.) a aktivity či projekty původem z České republiky, uskutečněné v zahraničí, které mají přínos pro Českou republiku (např. export inovací, spoluvytváření pozitivního obrazu českého průmyslu v zahraničí, rozvoj obchodních vztahů se strategickými partnery atp.). Ocenění Inovatiního nápadu roku má za cíl aktivity či projekty, které jsou signifikantní pro vysokou míru inovace, ať už v jakékoli podobě (inovativní přístup /postup /know-how /technologie apod.) uskutečněné v České republice a aktivity či projekty původem z České republiky, uskutečněné v zahraničí, které mají přínos pro Českou republiku.
V případě jakýchkoli dotazů ohledně Výroční konference se na nás neváhejte obrátit!
Ondřej Votruba
Výkonný ředitel
+420 606 022 536
ondrej.votruba@afi.cz