Gabriela Hrbáčková, členka Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice – AFI a ředitelka personální agentury Hofmann Personal je v neustálém kontaktu s ukrajinskými pracovníky, jejich rodinami, které přišly do Česka a nově příchozími občany Ukrajiny. V současné době se objevují jednotky případů, konkrétně prověřeny na Úřadu práce v Chebu a Plzni, že ukrajinští pracovníci, kteří v Česku pracovali před válkou mají problém s krátkodobými pracovními vízy.
Je skvělé, jak vláda pružně reaguje a řeší celý proces přijímání ukrajinských občanů a vychází vstříc s pobytem a budoucím působením v rámci Česka. V současné chvíli však celý proces naráží na problém s obnovením víz ukrajinských pracovníků, kteří již v Česku pracují na krátkodobé pracovní vízum. Tito pracovníci mají totiž v této chvíli složitější proces, než ti co nově přijíždějí.
„Do Čech jsme ze slovenských hranic a ze Lvova přivezli přibližně 150 ukrajinských občanů včetně rodin pracovníků, kteří jsou již v Česku. Nyní se ale ukrajinští pracovníci, kteří již v Česku pracovali před válkou, potýkají s problémem, že jim končí vízum a pracovní povolení a může se stát, že na nové budou čekat až jeden měsíc. Vláda sice vyšla vstříc v obnovování pobytových povolení, ale tito Ukrajinci musí čekat na nové pracovní povolení bez kterého nemohou pracovat. Vzhledem k tomu, že v této chvíli mnozí z nich zde mají své rodinné příslušníky a musí se o ně postarat (náklady na ubytování, jídlo apod.) navrhujeme změnu systému, tak aby ve chvíli, kdy získají speciální vízum a zažádají si na úřadu práce o pracovní povolení (dodají tedy všechny náležité dokumenty – pracovní smlouvu, pas a vízum), mohli automaticky dále pokračovat v práci a toto povolení jim bude uděleno dodatečně, protože jde pouze o formalitu. Tím pádem se nemůže stát, že jejich pracovní poměr bude přerušen na dobu vyřízení nového pracovního povolení a oni se tedy budou moci finančně postarat o svoje rodiny. Obracíme se proto na vládu, zda by bylo možné těmto pracovníkům udělit výjimku, aby mohli nadále pracovat a vízum mohli obdržet dodatečně,“ říká Gabriela Hrbáčková, členka Řídícího výboru Sdružení pro zahraniční investice – AFI.