Představení Business Guidebooku 2020 na setkání s novináři

čtvrtek, 18. června 2020

Předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI) Kamil Blažek dnes v Praze v přítomnosti novinářů představil letošní Business Guidebook 2020 – unikátní publikaci „z dílny“ AFI. Tento specifický „průvodce“ pro investory je určen všem zahraničním zájemcům o investování a podnikání v ČR a je distribuován mimo jiné prostřednictvím sítě českých ambasád v zahraničí. Na jednom místě v něm investoři najdou veškeré aktuální a relevantní informace ohledně podmínek investování v ČR, užitečné statistiky, ale i praktické rady ohledně života v Česku, které mohou usnadnit adaptaci „expatů“ a jejich rodin na nové prostředí. Další část debaty s novináři se týkala aktuálního dění v oblasti investic v Česku i ve světě. Shrnující původní zprávu ČTK (v češtině) najdete níže. Business Guidebook najdete zde.

 

Praha 18. června (ČTK) - Zahraniční investoři hodnotí základní přístup k řešení koronavirové krize v Česku v porovnání s jinými západními zeměmi pozitivně. Opatření a stimuly na podporu ekonomiky ale nebyly podle nich tak dobře promyšlené a dostatečně rychlé jako v jiných státech. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI) Kamil Blažek.

"Ekonomická opatření nešla tou správnou cestou, aby podpořily návrat ekonomiky do běhu. To, že dám zaměstnancům hotovost, je hezké, ale dlouhodobě to podnikům, kteří je zaměstnávají, nepomůže," uvedl. Opatření měla podle něj být více koncepční, koordinovaná a plánovaná. Chyběla lepší koordinace a širší zapojení odborné veřejnosti, dodal.

Objem i počet zahraničních investic letos v Česku podle Blažka klesne. Některé se ale přesunou do příštího roku. "Nemám nyní informace o konkrétním rušení rozjednaných investic," uvedl.

Následky současné krize budou jiné než při krizi před deseti lety, upozornil Blažek. Dopady na investice nebudou podle něj tak výrazné jako tehdy, kdy se financování zastavilo. "Pořád budou zdroje pro podniky, aby mohly pokračovat ve výrobě. Banky budou půjčovat, protože peněz mají spoustu," podotkl.

Dopady krize na jednotlivá odvětví se budou výrazně lišit, kdy nejvíce budou postižené letectví, turistika a navazující obory. Ale třeba farmaceutický průmysl nebo stavebnictví budou fungovat jako dosud nebo ještě porostou, poznamenal.

"Nyní je třeba získat do země zahraniční investice, ne montovny, ale ty kvalitní. Pro ty je důležité nabídnout inteligentní investiční stimuly, zejména nefinančního charakteru," míní. Jde podle něj například o podporu přístupu ke vzdělaným českým zaměstnancům či lepší spolupráci s vysokými školami, ale i o vstřícnost vůči zahraničním pracovníkům, a to například pružnější vízovou politiku či možností zdravotního pojištění pro členy jejich rodin. "Vláda a obce se musí probudit z letargie, která tu v posledních pěti letech při snaze získávat zahraniční investory nastala," uzavřel.

fd mha

Další novinky

Vyrobeno v