Seminář
11. 11. 2024
CzechInvest
Manažeři CzechInvest měli během odborných miniseminářů možnost prohloubit si znalosti ve dvou oblastech, které v současné době rezonují českým investičním prostředím. O digitalizaci výroby hovořil Luboš Lukasík, ředitel divize Komerční enterprise market ve společnosti T-Mobile. Význam a dopady změn ve Stavebním zákoně pak rozebírali Zdeněk Kovář, Managing Director, a Pavel Klusáček, Senior Project Manager, ze společnosti Drees & Sommer, kteří se podělili i o své praktické zkušenosti s touto problematikou.
S hrdostí můžeme konstatovat, že se Česká republika nachází v porovnání s okolními středoevropskými zeměmi na špici v oblasti digitalizace, a to jak z pohledu digitální infrastruktury, tak z pohledu digitalizace průmyslu. Již dnes se můžeme pochlubit pokrytím 5G sítí přes 83 % populace, což je nad evropským průměrem, a do příštího roku má pokrytí dosáhnout až 95 % populace. Aktuální masivní investice do rozvoje optických sítí by měly během 2–3 let doplnit téměř kompletní pokrytí vysokorychlostním internetem, čímž se ČR zařadí mezi nejlépe zasíťované země v Evropě. Kvalitní digitální infrastruktura tvoří základ pro efektivní digitalizaci průmyslu, která zvyšuje dlouhodobou konkurenceschopnost českých podniků na globálních trzích. Země disponuje unikátním ekosystémem zahrnujícím spolupráci investorů, technických univerzit a inovačních či testovacích center. Díky tomu zde mezinárodní společnosti jako Continental, Vitesco, Bosch či Iveco implementují prvky Průmyslu 4.0 a průmyslové AI jako první v rámci svých koncernů.
Situace okolo nového Stavebního zákona a pozastavené digitalizace stavebního řízení přináší mnoho otazníků a jen opatrné odpovědi. Nový Stavební zákon, který vstoupil v platnost 1. 7. 2024, přinesl pozitivní změny, jako například nový systém připomínkového řízení pod správou stavebního úřadu nebo zavedení jednotného environmentálního stanoviska. Nedokončená digitalizace stavebního řízení však vrací některé postupy zpět k papírové podobě, což vede k obavám z prodloužení administrativních procesů zejména z důvodu možných nejasností v procesu podání. Velmi přínosnou částí semináře bylo srovnání stavebního řízení mezi Českou republikou a sousedními státy. Zatímco u „běžných“ staveb se délka procesu výrazně neliší, u projektů strategického významu disponují okolní země právními nástroji pro jeho výrazné urychlení. Další rozdíly ovlivňující rychlost stavebního řízení v okolních státech zahrnují např. motivaci samospráv podporovat výstavbu (rozpočtové určení daní) nebo míru odpovědnosti investora vs. stavebního úřadu za povolený projekt.
Semináře poskytly cenné informace, jak přesvědčivěji komunikovat s potenciálními investory ve prospěch ČR jako atraktivní destinace pro nové investice. Děkujeme zástupcům T-Mobile a Drees & Sommer za lepší porozumění tématu Digitalizace průmyslu i aktuálnímu stavebnímu právu.