Odborný miniseminář: Celní původ zboží a Made in EU

Seminář

5. 12. 2024

CzechInvest

Problematika celního původu zboží a označení Made in EU byla tématem dalšího z miniseminářů pořádaných pro manažery CzechInvest. Téma reagovalo na informační potřeby přicházející zejména ze strany asijských investorů ohledně určení celních sazeb mezi EU a dalšími zeměmi. Odborníci ze společnosti KPMG, Tomáš Havel, Senior Tax Manager, a Lukáš Arazim, Senior Tax Consultant, představili klíčové principy a online nástroje Evropské unie, které firmám usnadňují správné určení původu zboží pro celní účely.

Celní původ zboží je klíčovým faktorem, který ovlivňuje výši celních sazeb, možnosti obchodních preferencí a compliance při mezinárodním obchodování. Evropská unie vytváří v rámci své společné celní politiky společný celní sazebník, který mimo jiné stanovuje preferenční celní sazby (snížené či nulové) pro vybrané země na základě mezinárodních dohod.

Správné určení země původu zboží je předpokladem pro výběr správné celní sazby. K určení původu se využívají pravidla, která definují, kde bylo zboží vyrobeno nebo kde proběhlo jeho poslední významné zpracování. Jedním z kritérií je např. podíl nepůvodních materiálů na hodnotě zboží, které nesmí přesáhnout 40%, proto aktivity jako pouhá montáž nebo mísení zpravidla nestačí k získání původu zboží. Další kritéria vychází např. ze zařazení materiálů a finálního výrobků do celní nomenklatury. K dokladování původu se nejčastěji se využívají osvědčení EUR.1 nebo prohlášení na faktuře.

Přednášející představili online nástroj Evropské unie „Access2Markets“ pro sebehodnocení pravidel původu zboží, který může firmám pomoci lépe porozumět požadavkům. Výrobci a vývozci si zde mohou ověřit, zda jejich zboží splňuje podmínky podle relevantní mezinárodní dohody. Seznam dohod a předpisů je možné nalézt na webu Celní správy ČR.

Vyrobeno v