Motivace pro subjekty: jak motivovat investory k reinvesticím v Česku? Přijetí eura - ano či ne?
Jaké strukturální změny jsou nutné pro zotavení ekonomiky po COVIDu a s válkou v zádech?
Jak udělat z Česka zemi, o které se investorům sní? Stabilita investičního prostředí: klíčový faktor?
Stabilita a bezpečnost dodavatelských řetězců: regulace a nearshoring - ano či ne?
Green Deal: jak ho využít pro rozvoj ekonomiky? Regulace cen a zestátnění energetiky?
Technologické investice: další fáze? Jaká je role médií a sociálních sítí ve společnosti a politice?
Současné trendy v technologických investicích vs. rizikový kapitál.
AFI v roce 2022 udělovalo poprvé tři ceny:
Cenu AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí získal Ondřej Vlček.
Ondřej Vlček zastává funkci generálního ředitele společnosti Avast, české nadnárodní antivirové společnosti, ve které pracuje již už od roku 1995. Spolu se svým týmem realizuje vizi Avastu zaměřenou na ochranu lidí v digitálním prostoru. V čele firmy stál i v roce 2021, kdy bylo oznámeno, že se Avast domluvil na jeho koupi s americkou softwarovou společností NortonLifeLock. Fúze za v přepočtu víc než 180 miliard korun se řadí k největším obchodům v českém byznysu. Kromě úspěchů ve světě byznysu vynakládá velké finanční prostředky ze svého jmění i na charitativní projekty. Se svojí ženou Katarínou založili rodinnou nadaci, do které vložili 1,5 miliardy korun. Jde o jednu z největších filantropických iniciativ v historii Česka. Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte a také chce vybudovat dětský hospic.
Cenu AFI za inovativní nápad roku, která přišla do rukou společnosti Cyrkl.
Cyrkl je mezinárodní technologická a poradenská společnost, jejíž hlavní misí je přinášet principy cirkulární ekonomiky do světa odpadového hospodářství prostřednictvím využívání inovativních technologií, analýzy dat a strojového učení. Díky tomu pomáhá na největší evropské digitální platformě pro obchodování s odpadními materiály tisícům společností přeměňovat odpady na zdroje. Výsledkem po 3 letech fungování je úspora více než 1,4 milionu tun emisí CO2, které by jinak byly vypuštěny do atmosféry a tisíce tun materiálu, který místo na skládku putoval za novým využitím.
Cenu AFI za významný počin v oblasti investic získala společnost Onsemi.
Společnost onsemi v Česku významně roste a v posledních letech (2017-2021) investovala do svého rozvoje 4 mld. Kč. Tento rozvoj je úzce spojen s přechodem k výrobě polovodičů na bázi karbidu křemíku. Aktuálně dokončovaná revitalizace původní budovy výrobního areálu bývalé Tesla Rožnov je součástí klíčového rozvojového projektu korporace s plánovanou investicí v objemu téměř 8 mld. Kč do roku 2023 s předpokladem dalšího rozšíření i v následujících letech. Polovodiče na bázi karbidu křemíku nacházejí uplatnění v aplikacích vedoucích ke snížení spotřeby elektrické energie, čímž mohou přispět k naplnění cílů aktuální energetické politiky ovlivněné současnou geopolitickou situací v Evropě. Unikátnost výroby desek karbidu křemíku byla oceněna i v soutěži Inovační firma Zlínského kraje 2021.
Jak nastartovat českou ekonomiku a investice z makroekonomického pohledu? Co může a co nesmí udělat nová vláda? Identifikace a rozvoj klíčových/strategických sektorů – je to cesta vpřed? Jaká by měla být vize Česka?
Státní investice x soukromé investice: Jak motivovat investory k reinvesticím? Investiční pobídky: verze 20.22. Motivace obcí/měst/krajů pro společnou strategickou spolupráci s novými investory (municipální a soukromé podnikatelské zóny, zajištění financování také změnou daňového systému k decentralizaci a správné alokaci peněz)
Dopady Green Dealu na Českou republiku a pozitivní příklady využití tohoto trendu pro české firmy. Jaká je role vlády, potažmo státní správy? Na které oblasti je třeba soustředit podporu? Analýza dopadu „Pevnosti Evropa“ na české firmy a ekonomiku a příležitosti z toho vyplývající.
Retail vs. e-commerce.- změna zákaznických preferencí a jeho vliv na retail – jak se změní spotřebitelské chování po skončení doby koronavirové? - efektivní přechod na e-commerce a předpoklady pro jeho expanzi - trendy a příležitosti na českém e-commerce trhu - jsou kamenné obchody mrtvé? - budoucnost českého maloobchodu - online, sklady, dodávky?
Lidské zdroje - lze efektivně pracovat online? - dopad COVIDu na vzdělávací systém a dostupnost pracovní síly - pozitivní? - potřeba a realita pružnějšího trhu práce - chtějí zaměstnanci pracovat z domova nebo z kanceláře? - je nyní jednodušší nebo těžší najímat lidi? Proč?
AFI udělilo dvě ceny AFI za významný počin v oblasti investic dvěma investorům. Prvním z nich bylo BMW Mobility Development Center v Sokolově, které bude prvním vývojovým centrem ve východní Evropě a promění tuto oblast v centrum atraktivních a moderně orientovaných technologií. Druhým oceněným byla česká firma vyrábějící 3D tiskárny Prusa Research, která je v současnosti druhým největším výrobcem světa a v začátcích pandemie pružně reagovala na situaci a certifikovala a následně rozdala statisíce tištěných ochranných obličejových štítů.
Cenu za dlouholetý přínos investičnímu prostředí získal Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s Evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).
Cenu AFI za významný počin v oblasti investic získala společnost Biocev - Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy za vývoj protirakovinné látky MitoTam. MitoTam je protinádorová léčivá látka z dílny českých vědců se už téměř rok testuje na lidech. Nový lék míří přímo na mitochondrie nádorových buněk. Výsledky první fáze klinické studie ukazují, že pacienti léčbu dobře snášejí. Velmi pozitivní efekt má u nemocných s karcinomem ledvin. Do studie se zapojili onkologičtí pacienti, u kterých veškeré léčebné metody selhaly. Cenu si přišel převzít její zástupce prof. Jiří Neužil.
Cena AFI za dlouholetý přínos investičnímu prostředí ČR byl udělena Martinu Jahnovi, ŠKODA Auto. Martin Jahn v minulosti působil jako místopředseda vlády pro ekonomiku. Odpovědný byl především za koordinaci hospodářské politiky české vlády. Stal se rovněž předsedou Rady vlády pro výzkum a vývoj. V roce 2006 se stal členem představenstva mladoboleslavské Škoda Auto, kde byl zodpovědný za řízení personálního útvaru a vztahy s veřejnými institucemi. O dva roky později přešel do jiné automobilky, konkrétně do německého Volkswagenu kde pracoval jako výkonný viceprezident prodeje a marketingu FAW-Volkswagen v čínském Changchunu.