Irsko: Malá země s velkými investičními příležitostmi

úterý, 13. Dubna 2021

Ve středu 7. dubna 2021 se opět uskutečnila online diskuse pod hlavičkou pravidelných setkání „Stammtisch“, která pořádá Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Tentokrát přijala pozvání Cliona Manahan, velvyslankyně Irska v České republice, která byla hlavním hostem. Stěžejním tématem byl odchod Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, jeho vliv na trh zahraniční investice v Irsku a celé EU a příklady z praxe, kterými by se Česká republika mohla inspirovat. Paní velvyslankyni také doplnili svými příspěvky Ladislav Müller z agentury Enterprise Ireland a Erik Bolebruch z CzechInvestu.

Úvodem paní velvyslankyně popsala současnou ekonomickou situaci Irska, která i přes pandemii Covidu rostla v roce 2020 o 3 % a byla tak jedinou rostoucí ekonomikou v eurozóně. Klíčové pro irské podnikání bylo uzavření obchodní dohody mezi Evropskou Unií a Spojeným královstvím, která nyní z velké části vyřešila nejasnosti a problém bránící irskému byznysu. 

Jako všechny země řeší dopad Covidu na svá odvětví, tak i irské společnosti řeší své problémy. Letectví, cestování, restaurace, určitá část maloobchodu a strojírenství byla odvětví, ve kterých bylo Irsko velmi silné a nyní patří mezi nejvíce postižené Covidem. Proto irská vláda zavedla řadu opatření, která mají podnikům pomoci překonat současné problémy.

Naopak jsou v Irsku obory, kterým se daří a dosahují rekordní úrovně v mezinárodním obchodu. V lékařských technologiích je Irsko druhým největším vývozcem v Evropě. Ve finančních technologiích se stalo lídrem v oblasti plateb. V zemědělských technologiích je dnes Irsko považováno za globální centrum pro inovace vyvíjející řešení, která pomáhají čelit nejnáročnějším výzvám v tomto odvětví. V oblasti high-tech staveb má špičkové výsledky v realizaci velkých a komplexních high-tech stavebních projektů po celém světě. Tedy na malou zemi přináší Irsko velký dopad na mnoho průmyslových odvětví po celém světě.

V poslední části paní velvyslankyně představila přístup Irska ke změně klimatu, který bezesporu vyžaduje globální řešení. Ale jak sama zmínila, „Poslední rok nás ale naučil, že když se lidská vůle a vědecká vynalézavost spojí, není žádná výzva nepřekonatelná.“

Průběh online Stammtische v obědovém čase opět zpříjemnilo menu od dlouhodobého partnera AFI Zátiší Group, který připravil výborné menu v irském duchu, jehož součástí byl, mimo jiné irský hovězí brisket.

Další novinky

Vyrobeno v