Hostem večerního setkání „Stammtisch“ byl Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Stammtisch

čtvrtek, 28. července 2022

Praha

Ve čtvrtek 28. července 2022 uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI v prostorách restaurace V Zátiší letos již třetí setkání Stammtisch, jehož hlavním hostem byl Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu České republiky. V průběhu večera probíhala diskuse na témata, která aktuálně hýbou nejen českou, ale i světovou ekonomikou. Akce se těšila velké účasti z řad členů a partnerů sdružení AFI.

Jozef Síkela úvodem shrnul své zkušenosti na poli finančního sektoru jak v Česku, tak v zahraničí a také popsal svoje působení ve finančním sektoru na Ukrajině, kterým navázal na téma války na Ukrajině. Vysvětlil fungování sankcí na Rusko a jaká ekonomická a průmyslová situace zde panuje. Dále popsal aktuální válečný stav a podmínky na ukrajinské straně, a jak by se mohla válka dále vyvíjet. Zapojil i ekonomický pohled na možnosti Ukrajiny pro investice.

Válka také otevřela problematiku energií, a to uskladnění plynu a zajištění zásob pro Českou republiku na letošní zimu. Stejně tak se hovořilo o vývoji cen energií a jejich dopadu na českou ekonomiku. Dalším tématem bylo předsednictví České republiky v Evropské unii, která tak velmi posílila svou evropskou roli mezi dalšími státy.

Problematika pro vytvoření podmínek pro příchod zahraničních investic a získávání investičních pobídek zabrala největší část diskuse a probírala se zde fakta z mnoha úhlů pohledu. Ať už to byl nedostatek připravených průmyslových zón pro investory, systém získávání investičních pobídek v České republice, ale také zaměstnanávání cizinců nebo nové nastupující obory, které je potřeba v České republice podporovat.

Diskuse, kterou moderoval předseda sdružení AFI Kamil Blažek, se díky pokládání klíčových dotazů protáhla, avšak pan ministr věnoval všem odpovědím náležitý čas a detailní znalost.

Děkujeme hostům za přijetí pozvání, všem zúčastněným za jejich přítomnost a za skvělou večeři a servis našemu supporting partnerovi restauraci V Zátiší.  Již teď se těšíme na další setkání, která nás do konce roku čekají.

Vyrobeno v