Velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne byl hostem tradičního setkání sdružení AFI „Stammtisch“

Stammtisch

10.10. 2022

12.30 - 14.30

Praha

V pondělí 10. října 2022 uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI v prostorách restaurace V Zátiší tradiční setkání Stammtisch. Tentokrát přijal pozvání Velvyslanec Spolkové republiky Německo Andreas Künne. Jeho účast byla pro sdružení AFI velmi vítaná, nejen proto, že Německo je sousední země České republiky, ale spolupráce obou zemí je velmi aktivní na ekonomické úrovni a klíčová v pohraničních regionech. Důležitost tohoto setkání potvrdila i přítomnost několika čestných členů sdružení AFI, dále účast zástupců partnerských společností AFI, státní agentury CzechInvest a také německých investorů, kterých je v České republice ze všech zahraničních investorů zdaleka nejvíce.

Andreas Künne v úvodním slovu popsal vztah Německa a Česká republiky, významnost jejich spolupráce v obchodní a ekonomické oblasti, ale především vyzdvihnul podobnost obou zemí v jejich strategiích a směru myšlení. Ze současných strategických témat hovořil zejména o důležitosti jaderné energie, která je jedním z řešení současné energetické krize. Nemohl opomenout, že spouštěčem problémů kolem energetických zdrojů je ruská invaze Ukrajiny, která má dopad nejenom na podnikatelský sektor, ale na obyvatelstvo samotné. Proto řešením energetické krize není jen podpora ekonomická, ale také morální. Poukázal také na začlenění udržitelnosti v byznysu a více se orientovat na budoucí zdroje energie.

V dotazech pro velvyslance se objevila aktuální témata, která se týkají hlavně České republiky a mají zásadní vliv na příchod německých investorů do České republiky. Tím je například nepřipravenost průmyslových zón nebo jejich budování, kterému brání zdlouhavé vyřizování stavebních a jiných povolení nebo rozšíření infrastruktury.

Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI, který celou diskuzi moderoval, rozvinul také debatu na téma týkající se nedostatku zaměstnanců. To by mohlo částečně vyřešit úplné zrušení kvót na zaměstnávání zahraničních pracovníků a souběžně s tím nastavit bezpečnostní opatření, rychlejší legalizaci zaměstnávání zahraničních pracovníků a s tím spojenou optimalizaci poplatků.

Děkujeme hostům za přijetí pozvání, všem zúčastněným za jejich přítomnost a za skvělé pohoštění a servis našemu supporting partnerovi restauraci V Zátiší.  

Vyrobeno v